Η Καβάλα δεν κατάφερε να συνεχίσει με νίκη στην Football League μένοντας στο 0-0 με το Αιγάλεω

Η Καβάλα με παίκτη λιγότερο από το 58′ έμεινε στο 0-0 με το Αιγάλεω στο Ανθή Καραγιάννη και δεν μπόρεσε να κάνει το 2/2 στην εκκίνηση του πρωταθλήματος της Football League. Πρώτος βαθμός για το Σίτι μετά την ήττα της πρεμιέρας.

Σέντρα στην Καβάλα έκανε η δεύτερη αγωνιστική της Football League, καθώς η τοπική ομάδα υποδέχθηκε το Αιγάλεω. Οι Αργοναύτες είχαν φόρα από την άνετη νίκη (4-1) της πρεμιέρας επί της Τριγλίας, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2/2 στη Football League.

Κόλλησαν στο 0-0. Αυτός ήταν η πρώτος βαθμός για το Σίτι, καθώς στην πρεμιέρα είχε γνωρίσει εντός έδρας ήττα (0-2) από την Καλαμάτα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, αλλά ο Δήμιζας απέκρουσε σουτ του Πετρόπουλου στο 12ο λεπτό. Το σουτ του Παπαδόπουλου στο 28ο πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Σικαλιάς.

Ο Χαντί έκανε το σουτ στο 54ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Καζαντζίδης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη γιατί ανέτρεψε τον Τσίτσαρη. Γενικά ήταν ένα σκληρό παιχνίδι όπου ο διαιτητής αναγκάστηκε σε πολλές περιπτώσεις να δείξει την κίτρινη κάρτα, ενώ πήραν και κάρτα άνθρωποι του πάγκου και του Αιγάλεω στο πρώτο ημίχρονο και της Καβάλας στο δεύτερο.

Στην συνέχεια του αγώνα ο Φαρινόλα στο 82ο λεπτό έκανε το σουτ, αλλά ο Δήμιζας ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Στο 90+2′ ο Πετρόπουλος έχασε την ευκαιρία με κεφαλιά σε κενή εστία να χαρίσει την απόδραση στο Αιγάλεω.

Χαρακτηριστικό είναι πως ακυρώθηκε γκολ από το Αιγάλεω ως offcide στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Την τρίτη αγωνιστική η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, κατεβαίνει στην Αττική και συγκεκριμένα στον Ασπρόπυργο για να παίξει με την ομώνυμη ομάδα.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Πέτρος Δημητρίου): Σικαλιάς, Τσαφταρίδης, Σπυρόπουλος, Παπανικόλας, Γκότοβος, Λάμπρου, Χατζηιωαννίδης (73’ Συριόπουλος), Σταματάκης (76’ Φαρινόλα), Πετρόπουλος, Τσίτσαρης, Τσιλιγκίρης.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός, Παπαστεριανός, Στίκας, Γαβριηλίδης, Μελισσόπουλος (85’ Αρναούτογλου), Κέρθι, Βόσαλικ, Χαντί (63’ Ορφανίδης), Β. Παπαδόπουλος (73’ Μαρκόπουλος).

Φωτογραφίες: Ηλίας Κοτσιρέας

Δημοσιεύθηκε από: freshmag